Červenec 2017

BookTubeAThon TBR

20. července 2017 v 13:13 | Nina. |  TBR
ZDRAVÍM VŠECHNY,

pokud sledujete nějaké booktubery nebo - li knižní youtubery, tak jste si mohly všimnout, že se bude konat o půlnoci od 24.7. do půlnoci 30.7. knižní maraton.
Tento je spíše pro ně ty, co mají nějaký kanál na youtube, jelikož maraton budou doprovázet i video výzvy, a celkově byl maraton vytvořen na oslavu BookTubů. Já sice žádný kanál nemám, ale i tak mám v plánu se účastnit.
Pravidla jsou prostá. Mít kupu zábavy a pokusit se přečíst co nejvíce knih během jednoho týdne. Také je tu sedm úkolů, které se můžeme a nemusíme pokusit splnit. Nic není povinné.

Já se chci ale pokusit splnit aspoň jeden úkol. Navíc mi to zadání pomůže ve výběru knih, které bych chtěla přečíst během toho to týdne.

1. Přečti knihu, která má na obálce člověka.
Pro první výzvu jsem si vybrala knihu Jestli zůstanu od Gayle Formanové. Tato kniha byla i zfilmovaná s Chloë Grace Moretz v hlavní roli. V rychlosti řečeno kniha je o dívce, která se stane obětí autonehody se svými rodiči a musí se rozhodnou, jestli se vrátí zpět ke svému životu, nebo přejde na druhou stranu.

2. Přečti velmi populární knížku
Dvůr trnů a růží od Sarah J. Maas. Už jsem s touhle knížkou dávno začala a momentálně jsem přečetla půlku. Kdo ví, možná ji i dočtu, než vůbec maraton začne. Důvod proč jsem si knížku vybrala, je prostý. Už čtu knihu asi dva měsíce a chci ji konečně dokončit. To že mi trvá, tak dlouho dočíst tuto knihu není, protože by mě nebavila, nebo nebyla dobrá, ale protože mám knihu v elektronické formě, a tyhle knihy mi trvají dočíst déle než fyzické knihy.

3. Přečni knihu během jednoho dne
Málokdy jsem schopná přečíst knihu v jednom dni. Ani nedokážu přečíst knížku jen najedno posezení, takže si vybírám, kratičkou knížku. Tou je O myších a lidech od Johna Steinbecka. Jestli se k této knize dostanu, tak nejen splním jednu výzvu, ale také se zbavím jedné knížky na mém seznamu povinné četby k maturitě.

4. Přečti knihu o postavě, která je naprosto odlišuje od tebe
Tuhle výzvu zkombinuji s první a vybírám si pro ni Jestli zůstanu.

5. Přečti knihu úplně venku
U téhle výzvy se nemusí knížka přečíst jen na jedno posezení, ale přesto jsem si vybrala krátkou knížku, abych ji zvládla přečíst co nejrychleji. Takže doufám, že se dostanu ke knížce The perks of being a wallflower.

6. Přečti knihu, kterou jsi sis koupila nebo půjčila kvůli hezké obálce
Z knihovny jsem si půjčila knížku Všechny malé zázraky od Jennifer Nivenové. Netuším o čem má příběh být, jen že se zabývá tématem duševního zdraví. Musím ale říct, že obálka je krásná a proto kniha upoutala mou pozornost.

7. Přečti sedm knížek
Tak tohle je opravdu výzva a hluboce pochybuji, že bych byla schopná ji splnit. Jsem opravdu pomalá čtenářka, ale přesto se budu snažit přečíst co nejvíc, ale ne se přemáhat, abych nutně dosáhla tohoto čísla. Kdybych zvládla přečíst aspoň dvě knížky, tak budu šťastná. Ale jesti z nějakého nevysvětlitelného důvodu zvládnu přečíst všechny knihy, co mám na své TBR, tak přidám ještě dvě.

Mid Year Book Freak Out Tag

13. července 2017 v 22:14 | Nina. |  Tags
ZDRAVÍM VŠECHNY,
tak už je za námi polovina roku 2017. Nemám tušení, kam všechny ty měsíce utekli. Ještě před chvílí jsem se děsila toho, jestli si stihnu opravit všechny předměty, a teď už máme klasifikaci uzavřenou a já se děsím toho, že za rok maturuji.
Ale nechme tohle téma za dveřmi, kam zatím patří. Teď tady jde o knihy.
V tomto tagu mám 15 otázek o tom, jak se mi líbily a nelíbily knihy, co jsem přečetla v první polovině roku. Tak jdeme na to...

1. Nejlepší kniha, kterou jsi zatím v roce 2017 přečetla?
Včelí královna od Laury Ruby. Tato kniha mě opravdu překvapila. Je velmi mysteriózní a to na knížkách mám opravdu moc ráda, také jedním z mých nejoblíbenějších žánrů je mystery.

2. Nejlepší pokračování série?
Tenhle rok jsem spíše série začínala, než s nimi pokračovala, ale přece jen odpověď mám. Harry Potter and Prisoner of Azkaban. Já jsem jedna z mála lidí, kteří ještě nepřečetli Harryho Pottera. Jako malá jsem knížky nemusela a koukala jsem se jen na filmy. Jsem za to však ráda, protože teď jsem schopná číst knihy v angličtině, takže si Harryho Pottera vychutnávám přesně tak, jak J.K. Rowling napsala. Zatím jsem přečetla tři díly a třetí je můj nejoblíbenější v tuhle chvíli.

3. Nově vydaná kniha, kterou jsi ještě nečetla, ale chystáš se přečíst?
Kiss of Deception nebo-li falešný polibek od Mary E. Pearson. Tato kniha se nedávno objevila v knihkupectví, ale já už mám dlouho knihu ve formě e-book v angličtině. Slyšel jsem o ní spoustu dobrých věcí a moc se na ni těším. Příběh má být o princezně, která uteče ze svého království, protože se nechce provdat za prince, s kterým má dohodnutý sňatek. Po její cestě ji pronásleduje nájemný vrah a i samotný princ, který se s ní měl oženit. Ta zajímavá věc na téhle knize je, že celou dobu hádáte, kdo je vlastně ten princ a kdo vrah.

4. Na jaké vydání knihy v druhé polovině roku 2017 se nejvíc těšíš?
Upřímně zatím netuším, co se má nově vydat, což je celkem smutný, když pracuji v knihkupectví :D

5. Největší zklamání?
Eleanor & Park od Rainbow Rowell. o knize jsem slyšela spoustu chvály, tak jsem čekala, že se mi kniha bude také líbit. No, nelíbila. Dala jsem knize 2 hvězdičky. Málem bych dala jen 1 hvězdičku, kdyby nebylo Parkra.

6. Největší překvapení?
Pád andělů. Já moc příběhy o andělech nemám ráda, ironií je, že jsem v tomhle roce přečetla tři knihy s andělskou tématikou. Jenže tahle kniha byla něco úplně jiné. Hlavní zápletkou nebyl boj mezi hodnými a zlými anděly. Ve skutečnosti v tomto příběhu byly všichni andělé pro lidi padouchy.
Tato kniha pojednává o našem světě, kterým byl napaden anděly a lidé se musí skrývat a obávat se o svůj život.
Autorka se opravdu předvedla a nebála se popisovat nějaké scény do detailů. Občas se mi chtělo až zvracet, ale tak si to ho cením a těším se na další díl.

7. Nový oblíbený autor?
Tenhle rok jsem zatím přečetla 41 knih. To je víc, než jsem kdy přečetla za celý rok. Takže jsem se seznámila se spousty novými autory. Mojí nejoblíbenější autorkou se zatím stala Sarah J. Maas. Spisovatelka píše velmi návykové série. Skleněný trůn a Dvůr trnů a růži. Její postavy si buď zamilujete, nebo je naprosto nesnášíte. Přesně jak autorka zamýšlí. Hrozně obdivuji, jakou má Maas fantazii, a co vše si dokáže vymyslet.

8. Nová fiktivní láska?
Dorian Havilliard ze série Skleněný trůn a Levi z knihy Fangirl

9. Nová nejoblíbenější postava?
Celeana Sardothien. Ona je prosně skvělá postava. Silná, vtipná, hravá, a přesto, že je to nájemný zabiják, tak je velmi dívčí a miluje knihy. To se vždy cení.

10. Kniha, která tě rozbrečela?
Moje srdce a další černé díry. Tahle kniha mi v jednu chvíli dokázala vykouzlit úsměv na rtech a dát mi malou jiskru naděje, a pak mě zase položila do depresí.

11. Kniha, která tě udělala šťastnou?
Probuzení Simona Spiera. Já moc na roztomilé contemporary knížky nejsem a tuhle jsem si ani nechtěla přečíst, ale když jsem ji jednou spatřila v knihovně, tak jsem si řeka, že ji zkusím. Jsem za to moc ráda, protože příběh Simona opravdu zahřeje u srdce. Knize jsem dala pět hvězd, ale to mohlo být i tím, že jsem od knihy moc neočekávala, takže mě velice překvapila. Rozhodně ji však doporučuji a nemůžu se dočkat na film.

12. Oblíbený film udělaný podle knížky?
Tenhle rok jsem moc na filmy nedívala, ale z těch, které jsem viděla, bych řekla, že mou nejoblíbenější adaptací byl film Hvězdy nám nepřály. Viděla jsem ho až letos, protože jsem si přečetla knihu až letos v lednu, jelikož jsem ji dostala k Vánocům. Škoda, že jsem už věděla, jak příběh dopadne, jinak bych si příběh užila mnohem víc. Za mě film i kniha dostaly 4 hvězdy z pěti.

13. Nejlepší recenze, kterou jsi tenhle rok napsala?
Psát recenze jsem se rozhodla až tento měsíc, takže se ještě nějak snažím přijít na to, jak je vlastně chci dělat. Zatím žádnou oblíbenou nemám.

14. Nejkrásnější kniha, kterou jsi koupila tenhle rok?
Caraval od Stephanie Garber. Vlastně jsem si knihu nekoupila, ale dostala. I tak to počítám, protože tohle je opravdu na pohled ta nejkrásnější kniha, kterou mám v knihovničce. Krásná obálka, zajímavě udělané stránky a nádherně zpracovaná mapa. Ještě jsem se nedostala k tomu, abych ji přečetla, jen doufám, že je tak krásná uvnitř jako navenek.

15. Kniha, kterou rozhodně chceš přečíst do konce roku 2017?
Tak to mám víc než jednu knihu.
Jedna z nich je Dívka ve vlaku, kterou napsala Paula Hawkins. Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst, ještě než byl film v kině, ale nedostala jsem se k tomu. Jsem hlavně ráda, že jsem se nějakým způsobem vyhnula všem spoilerům.
Další je už zmíněná kniha Caraval. Chtěla bych také dočíst sérii Harryho Pottera a přečíst si knihu Archiv od Victorie Schwab.

June Wrap Up

1. července 2017 v 16:57 | Nina. |  Wrap up
ZDRAVÍM VŠECHNY,
v tomto článku bych se s vámi ráda podělila o knihy, které jsem přečetla v měsíci červen.

Tajemství pro mladé - Paul Herrington
Pokud znáte knihy Tajemství od Rhondy Byrnové, tak budete mít i představu, o čem je tato kniha.
Je to tedy non-fikce. Motivační kniha o pozitivním myšlení. V květnu jsem opravdu potřebovala nějaké povzbuzení, kvůli stresu ze školy dalším věcem. Knihu jsem četla už na základce a velmi mi pomohla, teď je mi osmnáct a kniha je skutečně psaná spíš tak pro děti od dvanácti do patnácti. Autor se opravdu snažil, aby se přiblížil k mladistvým, ale kdybych už dávno nečetla Tajemství, tak by mě autor nepřesvědčil o svých názorech. Tuto knihu jsem nehodnotila.

Macbeth - William Shakespeare
Toto je první divadelní hra, kterou jsem od Shakespeara přečetla. Před dvěma roky, jsem se snažila přečíst Hamleta kvůli maturitě, ale nakonec jsem knihu odložila. Nejspíš jsem do Shakespeara potřebovala trochu dorůst. Teď mám za cíl přečíst každý měsíc jednu jeho hru. A Macbetha jsem si opravdu užila. 5 hvězd.

Včelí královna - Laura Ruby
Tuto knihu jsem se po dlouhou dobu snažila přečíst, a pak jsem si odkládala, zase jsem se snažila a zase odložila. Nakonec jsem se dostala přes 50 stránek a kniha si mě dostala. Teď je to jedna z mých top 10 nejoblíbenějších knih.
Kniha je o malém městě Kostispáry, kde každý zná každého. Jednoho dne se záhadná dívka Róza zmizí a všichni se domnívají, že jak se záhadně v městě objevila, tak i odešla. Jenže příběh v sobě schovává více tajemna, než by si člověk na první pohled řekl.
Kniha je psaná z pohledů více postav, a jakmile jsem se dostala k Rózině kapitole, od knihy jsem se už nemohla odtrhnout. 5 hvězd.

Halfbad - Sally Green
První díl v trilogii o našem světě, který je však rozdělen na obyčejné lidi, bílé čarodějnice a černé čarodějnice. Hlavní hrdina Nathan je synem mocné bílé čarodějky, ale také nejobávanějšího černého čaroděje, a proto je po celý život sledován Radou bílých čarodějnic. Kniha nám představuje Nathana v různých úsecích jeho života od doby, kdy byl ještě malý chlapec až do jeho sedmnáctých narozenin.
Čtení knihy jsem si opravdu užila, proto jsem dala 4.5 hvězd. Zajímavý příběh, sympatická hlavní postava a hlavně kniha ve mně dokázala probudit spoustu emocí. Od radosti po zuřivost.

Pád - Lauren Kate
Musím říct, že tohle bylo veliké zklamání. Knihu jsem četla ve čtrnácti a milovala jsem ji. Teď jsem si ji přečetla kvůli filmu, který byl zfilmován na základě knížky, a bylo to jako mučení. Je pravda, když lidi říkají, že Pád je v podstatě Stmívání jen s anděly místo upírů. 2 hvězdy (jen kvůli pár postavám jsem dala dvě místo jedné hvězdy).

My ostatní tu prostě žijem - Patrick Ness
Nevím ani co jsem od knihy čekala, ale výsledek byl průměrný. Kniha slibovala příběh o lidech, kteří žijí ve světě vyvolených, a jak se o ni musí vyrovnávat s tím, že jsou vždy v pozadí příběhu. Aspoň tak jsem to pochopila já. A opravdu to tak i bylo. V knize byly útržky příběhu zabývající se "hipstery" (tak se říkalo těm vyvoleným). Ale hlavními postavami příběhu byla skupinka středoškolských studentů, kteří řešili problémy jako maturitní ples a přechod na vysokou, a do toho jim pořád vstupovali podivné bytosti se zářivě modrýma očima a "hipsteři", co se snažili zachránit svět.
Kniha opravdu zní zajímavě, ale já měla pocit, jako by něco chybělo. Za mě 3 hvězdy.

Moje srdce a jiné černé díry - Jasmine Warga
Krásně smutná knížka, která ukazuje život Aysel, dívky, která se potýká s depresemi a touhou po tom skončit svůj život. Přes internet se domluví s klukem jménem Roman, že si navzájem pomůžou se sebevraždou, a kniha ukazuje dny od seznámení až po datum, kdy si určili, že sebevraždu spáchají.
Spisovatelka byla schopna mi v jednu chvíli vykouzlit úsměv na rtech, a v další mě dostat do depresí. Postavy si snadno zamilujete a o to je srdcervoucí číst o tom, čím si prochází. 5 hvězd
.

Farma zvířat - George Orwell
Stejně jako 1984 i tato kniha od Orwella mě šokovala svou předvídavostí a pravdivostí. Kniha je o diktatuře a tom, jak lidé dokážou manipulovat s myslí ostatních. 5 hvězd.